strong>">ماشین ظرفشویی نتوانسته مانند اقلام دیگر آشپزخانه محبوب شود اما هنوز هم کسانی هستند که تمایل به استفاده از این وسیله را داشته باشند زیرا با افزایش وسایل مدرن آشپزخانه دیگر نیازی نیست برای شستن ظرف ها وقت خود را هدر دهید و با استفاده از آن زمان بیشتری را در کنار خانواده و میهمانانتان سپری کنید. حال زمان آن رسیده تا دست به کار شوید و برای راحتی و آسایش خود و اطرافیانتان این وسیله راخریداری کنید اما ممکن است خرید ماشین ظرفشویی کمی گیج کننده و حتی پر استرس باشد. زیرا به هر مغازه یا فروشگاه اینترنتی که بروید با انواع مدل های گوناگون، ویژگی های ظاهری شبیه به هم و کلی اصطلاحات عجیب و غریب که چیزی از آن ها نمی‌دانید، رو به رو می شوید.
بالا بودن قیمت ظرفشویی هم لزوماً به معنی خوب و ایده ال بودن آن نیست پس بهترین راه، کسب آگاهی است تا با اطلاع از واژه ها و ویژگی‌هایی که هر مدل دارد، مواردی که برای شما کاربردی هستند را انتخاب کنید و هزینه اضافی پرداخت نکنید.
ال جی و  قدرت بی نظیر بخار: فلسفه مصرف پایین در کنار بهره وری فوق العاده، همیشه در محصولات ال جی رعایت شده که در ماشین ظرفشویی آن با شست و شو توسط بخار دوباره نمود پیدا می‌کند.
اصطلاح TrueSteam به ویژگی شست و شو با بخار اشاره دارد، یک ویژگی مبتکرانه که از بخار به طرز هوشمندانه ای برای کاهش مصرف آب و برق و شستن یکنواخت ظروف خیلی کثیف استفاده می‌کند.
استفاده از بخار نه تنها مصرف آب و برق را به حداقل ممکن می رساند بلکه دیگر نیاز نیست ظرف های بسیار کثیف با لکه های چسبانک را به مدت طولانی بخیسانید، زیرا این قدرت بی نظیر بخار امکان شستشوی دقیق ظروف با هر سطح از کثیفی را خواهد داشت و همین قابلیت کاربردی است که زیاد بودن قیمت ماشین ظرفشویی ال جی با این ویژگی را توجیه می کند.  
ماشین سنگ نشان: زئولیت  (Zeolite) نوعی ماده معدنی است که رطوبت جذب کرده و حرارتی تولید می کند که برای جوشاندن آب کافی است. این تکنولوژی، خاص ماشین های ظرفشویی جدید بوش برای خشک کردن ظروف است.
اگر نام زئولیت را در مشخصه های ماشین ظرفشویی بوش دیدید، یعنی این ماده معدنی درون محفظه‌ای تعبیه شده است و در عین حال که المنت خشک کن ندارد استفاده از انرژی الکتریکی برای خشک کردن حذف می‌شود اما ظرف ها کامل خشک می شود و لکه ای از رطوبت روی ظرف باقی نمی‌گذارد.
طول عمر زئولیت بیش از 50 سال است و می تواند هزاران بار بدون نیاز به تعویض، این عملیات را برای شما انجام دهد البته قیمت ماشین ظرفشویی بوش با این ویژگی چندان ارزان نیست.
بازوی پر توان: ظرفشویی سامسونگ با ارائه ویژگی Water Wall اولین ماشین ظرفشویی را تولید کرده که به جای شست و شوی دورانی، بازوی شوینده خطی دارد.
در بیشتر ماشین های ظرفشویی، بازو ها روی شعاع یک دایره به مرکز ماشین ظرفشویی حرکت می کنند و به این ترتیب ظرف هایی که در گوشه ها قرار داده شده اند گاهی کثیف باقی می‌مانند اما بازوهای این ماشین به شکل خطی عقب و جلو می‌رود و تمام فضای چهارگوش دستگاه را تحت پوشش قرار می دهد. این ویژگی برای شستن قابلمه ها با گوشه های گرد پنهانشان بسیار کاربردی است.
Half Load: این ویژگی کاربردی در اغلب مدل ها و برندها دیده می شود و به شما این امکان را می دهد که  با مصرف آب و برق کم تری ماشین را نیمه پر روشن کنید.
این برنامه شما را قادر می سازد شست و شو را تنها به طبقه بالا یا پایین دستگاه محدود کرده و علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و برق، در اسرع وقت ظرف های خود را بشویید. نیازی نیست برای روشن کردن ظرفشویی یک روز بوی بد ظروف تلنبار شده را تحمل کنید.
سبدهای قابل انعطاف: این ویژگی در هر برندی اسم متفاوتی دارد، در بوش VarioFlex  و در سامسونگ Flex Tray  اما به صورت کلی به سبدهای قابل انعطاف در ماشین های ظرفشویی اشاره دارد.
با استفاده از این طراحی خلاقانه در ماشینهای ظرفشویی، دیگر برای شستن همه نوع ظروف با هر شکل و اندازه ای از قابلمه های بلند گرفته تا دیس های پهن و بشقاب های بزرگ، فقط با لمس یک ضامن می توانید قفسه ها را به سمت بالا یا پایین حرکت داده و فضای بیشتری ایجاد کنید.
این سیستم انعطاف پذیری فوق العاده ای برای قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی در اختیار شما قرار می دهد و گاهاً با داشتن 5 حالت مختلف برای تنظیم ارتفاع سبد ها هر نوع چیدمانی را امکان پذیر می کند.
شست و شو همراه با ضدعفونی: ماشین های ظرف شویی جدیدتر، این قابلیت را دارند که با بالا بردن دمای آب تا 70 درجه، علاوه بر شست و شوی عمیق تر، با از بین بردن باکتری ها و میکروب ها ظروف را ضدعفونی کنند. قبلا مصرف کنندگان مجبور بودند برای هر بار شست و شو، خود مقداری ضدعفونی کننده داخل ماشین بریزند.
اگر به این ویژگی اهمیت می‌دهید زمان خرید به این قابلیت توجه کنید، این امر زمان آب کشی را کمی طولانی تر می کند اما خیال شما از بابت شست و شوی مطمئن ظروف راحت می شود. درماشین ظرفشویی بوش این حالت خاص Sanitize نام گذاری شده است.
ماشین ظرفشویی ال جی علاوه بر آب بسیار داغ، لامپ uv هم در برخی از مدل هایش گنجانده تا با اشعه فرابنفش به ضدعفونی ظروف به همراه آب داغ کمک کند. این حالت شاید برای برخی چندان کاربردی نباشد.
Zone Booster: ماشین ظرفشویی سامسونگ امکان ارائه برنامه شستشویی دارد که می تواند شستن را روی یک نقطه متمرکز کند.
یعنی می‌توان با قرار دادن ظروفی که به تمیز شدن بیشتری نیاز دارند در یک قسمت از ماشین ظرفشویی، به ماشین برنامه داد تا قسمت مورد نظر با شدت بیشتری شسته شود. در این برنامه می‌توان کل قسمت پایین یا قسمت چپ یا راست را انتخاب کرد تا به طور کامل و یکدست تمیز کند.
دایرکت درایور: اولین بار، ال جی این تکنولوژی را به ماشین های لباسشویی و ظرفشویی وارد کرد. در این مدل موتور از اجزای کم تری تشکیل شده و فاقد تسمه است.
همه برند ها با در نظر گرفتن تجربه های کاربران از محصولاتشان و شنیدن نظرات آن ها به مشکلات خود پی می برند و با به وجود آوردن سیستم های حرفه ای در مدل های جدیدتر سعی در حل مشکلات قدیمی با روش های جدید دارند. با مطالعه مطالبی از این دست، در کسب اطلاعات برای ارتقای سطح کیفی زندگی خود استفاده کنید.